Rekonstrukcja » Galeria postaci

Ułan telefonista plutonu łączności Kwatery Głównej - 12 września 1939
Ułan telefonista plutonu łączności Kwatery Głównej - 12 września 1939

Prezentujemy kolejną postać w naszej galerii sylwetek mundurowych – Sylwetka ułana narzędziowego telefonisty z plutonu łączności Kwatery Głównej Szwadronu Łączności Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. – 12 września 1939, rejon Psary – Polesie k/Łodzi. Sesję oparto o dokumenty archiwalne CAW oraz wspomnienia żołnierzy Wielkopolskiej BK.

 

Dnia 24 sierpnia 1939 r. rozpoczęto mobilizację Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, wraz z samodzielnym Szwadronem Łączności nr 7. W skład jednostki wchodził pluton łączności Kwatery Głównej, który zapewniał łączność telefoniczną, juzową oraz zastępcze środki łączności dla sztabu Generała bryg. Romana Abrahama. Pluton całą wojnę był ściśle powiązany z pracą sztabu. Od 1 września patrole telefoniczne plutonu były zmotoryzowane – jednostka otrzymała przydział cywilnych samochodów typu furgon, które prawdopodobnie posłużyły jako ciągniki dla wozów telefonicznych wz.37Ł.

 

Ułan - telefonista narzędziowy mundurowany jest w kurtkę sukienną wz.36, spodnie sukienne wz.36. Na nogach buty kawalerii wz.31, bez ostróg. Jak wskazują fotografie z okresu, telefoniści na nowych wozach służyli zwykle bez ostróg, co uregulowano nawet specjalnym rozkazem. Na głowie hełm wz.15 „Adrian”. Na stopach skarpety szaro – stalowe wz.31. W stanie ułan spięty pasem głównym wz.31 z dwiema ładownicami skórzanymi wz.22. Ponadto na pasie żabka skórzana wz.24 z bagnetem wz.24. Z tyłu chlebak brezentowy wz.33 oraz maska przeciwgazowa w torbie wz.32. Przez plecy założony karabinek 7,92 mm wz.98 PWU. Ułan wyposażony jest także torbę narzędziową skórzana wz.38 zawierającą narzędzia do budowy i naprawy linii telefonicznych polowych.


Ze względu na fakt, iż ułan nie porusza się konno, a wyposażenie przenosi w plecaku na wozie, pozbawiony jest szelek oraz troczka do kbk.

 

Pozował: Mateusz Leszczyński
Fotografie: Paweł Janicki