
Kurtka skórzana była najbardziej charakterystycznym przedmiotem umundurowania żołnierzy motorowych. Zapisała się ona tak mocno w tradycji wojsk pancernych, że do dziś w Wojsku Polskim funkcjonuje tzw. „czarny naramiennik”, o którym poczytać można w dziale „Przeszłość i teraźniejszość”. Jaki był jednak powód używania przez oddziały motorowe czarnych, skórzanych kurtek? Kurtki takie stanowiły obronę przed wiatrem i deszczem w toku służby zarówno pod pancerzem czołgu, na motocyklu jak i w innych pojazdach.

Gwizdek sygnałowy wz.31 został wprowadzony do użycia w latach 1931-32. Konstrukcję regulowały Warunki Techniczne M 49./31 wydane przez Departament Intendentury MSWojsk z dnia 5 listopada 1931 r. Gwizdek ze sznurkiem przysługiwał w artylerii konnej, do munduru polowego oficerom i starszym podoficerom (wachmistrzom, starszym wachmistrzom i chorążym). Noszono go na plecionym sznurku, zawieszonym na guziku pod lewym naramiennikiem i włożony do lewej górnej kieszeni kurtki.

Busola kierunkowa K.M. wz.32 nazywana była także „Busolą Kulwiecia”. Została skonstruowana w Fabryce Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach w Warszawie (ul. Ossolińskich 4). Jej pomysłodawcą był płk Mikołaj Kulwieć (ur. 1890 – zm. ???). W 1921 roku, jeszcze jako kapitan był członkiem Polskiem Misji we Francji. Potem był pierwszym Dyrektorem Nauk Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu w roku 1923, wykładowcą mechaniki, wytrzymałości materiałów i teorii strzelania w roku 1924 i dowódcą Dyonu szkolnego do roku 1927, a w latach 1928-30 pracownikiem Instytutu Badań Materiałów Uzbrojenia oraz był członkiem komisji opiniujących i odbierających prototypy różnego typu sprzętu. Od 1934 roku był szefem Departamentu Uzbrojenia M.S. Wojsk.

Busola kieszonkowa zwykła powstała na podstawie dokumentacji francuskiej busoli wz 1911. Główna różnica w budowie polskiej busoli w stosunku do francuskiego pierwowzoru, polegała na innym opisie tarczy busoli - strony świata były opisane polskimi skrótami, umieszczeniu na niej znaku firmowego lub nazwy producenta, oraz liter WP.