
Solidne przygotowania, auta spakowane, formalności załatwione…
Pobudka o 4:30. Godzina 5:15 magazyn, godzina 5:30 w drodze – kierunek Wrocław.
W tym roku, wraz z Handmet Military , zostaliśmy zaproszeni przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu do zorganizowania małej strefy historycznej na wrocławskim Rynku. Był to jednocześnie drugi największy organizowany przez nas transport sprzętu, ponieważ prócz ciągnika PZInż 343 oraz armaty 40 mm wz.36 jechał także po raz pierwszy Polski Fiat 508/518. Ten budowany przez nas i Handmet Military pojazd zwiadu artylerii, mimo iż jeszcze nie jest dokończony, został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie właśnie we Wrocławiu. Poza tym przywieźliśmy ze sobą lkm wz.08/15 czy dalmierz 1,25 cm OPL wz.34.
Od godziny 10:00 mieliśmy okazję prezentować nasz sprzęt, historię i nasze hobby mieszkańcom Wrocławia. Podczas gdy po drugiej stronie Rynku odbywały się uroczystości wojskowe, my opowiadaliśmy o historii tej pięknej i nowoczesnej broni jaką była artyleria przeciwlotnicza. Mieliśmy także okazję, przez pewien czas prowadzić efektowne strzelanie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. I tak do 18:00, kiedy spakowani, z załadowanym transportem wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Wyszło chyba całkiem nieźle. No przynajmniej nam się podobało.
Szczególnie podziękowania kierujemy do Pana Paweł Rozdżestwieński (p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu) oraz Pani Katarzyny Pawlak – Weiss (p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN we Wrocławiu).
Fotografie dzięki uprzejmości Dorota Artur Solarek-Sankowski

W dniach 15 – 17 października 2021 r. zawitaliśmy do Muzeum Regionalne w Wolsztynie - Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Dzięki serdeczności Muzeum względem naszych działań mieliśmy okazję przeprowadzić małe, kameralne przedsięwzięcie w zabudowaniach wiejskich.

Dziś prezentujemy kilkanaście ujęć ze stałych stanowisk ogniowych, na których dysponowaliśmy 2 armatami przeciwlotniczymi 40 mm oraz lekkim karabinem maszynowym wz.08/15.

W tym roku mieliśmy okazję prowadzić ogień nie tylko plutonem na 2 armaty przeciwlotnicze 40 mm Bofors, ale także z użyciem reflektora przeciwlotniczego. Reflektor z generatorem, obsługą i łącznością nazywano stacją fotoelektryczną.

Szkolenie przeciwgazowe plutonu artylerii przeciwlotniczej, wyposażonego w maski przeciwgazowe wz.32 kr.

Po zaprezentowanych już zdjęciach naszego działonu, rozpoczynamy bardziej szczegółową relację ze „Szkoły Ognia 1939”, którą organizujemy wraz z Handmet Military oraz naszą "baterią zapasową" czyli Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939.

„Szkoła Ognia 1939” jest naszym corocznym przedsięwzięciem, podczas którego przez cztery dni przebywamy w warunkach jak najbardziej zbliżonych do lata 1939 roku, odtwarzając służbę polskiej artylerii przeciwlotniczej. Poranne apele, służba, strzelanie, nocne warty, alarmy, służba kuchenna i podoficerska, jazda działonem w terenie, stanowią ukoronowanie naszej rekonstruktorskiej aktywności.

Dnia 12 czerwca 2021 r., w ramach przygotowań do „Szkoły Ognia 1939” ruszyliśmy w pole i przeprowadziliśmy szkolenie terenowe łączności.

W ostatnią sobotę 15 maja 2021 r., mieliśmy okazję ponownie gościć w firmie Handmet Military. Ponieważ nie uzależnialiśmy istnienia naszej grupy od udziału w zorganizowanych imprezach, a duża część naszej działalności opiera się o organizację własnych wyjazdów, bez udziału publiczności, szykujemy się do własnego sezonu.

Dziś nadrobimy to, o czym nie mieliśmy czasu zdać relacji w ostatnim czasie. Dnia 20 lutego 2021 r. wstaliśmy rano, wsiedliśmy do aut i wyruszyliśmy w pole, znacząc tym samym rozpoczęcie sezonu 2021 r. wraz z Handmet Military. Choć sezon nie będzie najpewniej obfitował w zbyt wiele publicznych wydarzeń, to nie jest dla nas nowość.