Wyposażenie » Sprzęt łączności

Zwijak kablowy wz.1924
Zwijak kablowy wz.1924

Zwijak do kabla telefonicznego wz.24 znajdował się na wyposażeniu patroli telefonicznych dywizjonu artylerii przeciwlotniczej.  Służył do nawijania kabla telefonicznego na bęben wz.24 lub bęben wz.38., oraz do rozwijania kabla z bębna, podczas budowy linii telefonicznych.

 

Zwijak składał się z ramy i ośki z korbką. Rama wykonana była z blachy. Miała drewniany uchwyt do trzymania zwijaka w ręku, dwa łożyska do osadzania osi, dwa podłużne wcięcia do umocowania zwijaka na pasie głównym i hamulec w kształcie płaskiej sprężyny. Do boków ramy przymocowano paski spinane na sprzążkę, służące do zawieszania zwijaka na szyi lub ramieniu. Oś zwijaka stanowi żelazny pręt o kwadratowym przekroju, dostosowanym do kształtu otworu i prowadnicy bębna. Na obu końcach oś zwijaka ma wcięcia, w których ma przekrój okrągły, umożliwiający obrazanie się osi. Na jednym końcu osi znajduje się korbka ruchoma z urządzeniem sprężynowym, które przy naciśnięciu rączki korbki w kierunku do osi umożliwia obrót tej rączki do położenia równoległego lub też pionowego.

 

Przy rozwijaniu kabla należy zwijak luźno zawiesić na pasku przez ramię lub nosić w ręku. Kciuk prawej ręki powinien spoczywać na hamulcu by w razie potrzeby zahamować zbyt szybkie obroty bębna. Przy zwijaniu kabla zwijak powinien być zawieszony zapomocą pasków na szyi i umocowany na pasie głownym. Prawą ręką należy obracać korbkę zwijaka, a lewą ręką kierować kabel celem właściwego układania zwojów.

 

Wymiary zwijaka:

długość osi - 220 mm
wysokość ramy - 220 mm
szerokość ramy - 205 mm
ciężar zwijaka - ok. 2 kg


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0