Wyposażenie » Sprzęt łączności

Próbnik ogniw wz.30
Próbnik ogniw wz.30

Próbnik miał kształt okrągłej puszki metalowej, polakierowanej na czarno. Próbnik przechowywany był w pokrowcu skórzanym o wymiarach 115 x 75 x 30 mm. Na przedniej ściance próbnika znajdowała się pod szkłem podziałka podzielona na stopnie. Na tle podziałki przesuwa się wskazówka. Na górnej stronie podziałki były umieszczone liczby oznaczające ilość woltów od 0 do 3, a na dolnej stronie liczby oznaczające ilość woltów od 0 do 120. Ponadto na górnej stronie podziałki są podane liczby oznaczające ilość omów od 35.700 do 0. Oprócz tego na podziałce znajduje się strzałka, oznaczona kolorem czerwonym i kreska koloru niebieskiego. U dołu podziałki umieszczona była ruchoma tabliczka, która w zależności od nastawienia wskazuje „3V”, „6V” lub „120 V”. Na tylnej ściance puszki znajdowała się ruchoma karbowana tarcza przełącznika, zaopatrzona w ząb wskazówkowy. Po bokach tarczy przełącznika znajdowały się napisy „3V”, „6V” i „120 V”.

 

W zależności od nastawienia zęba na tarczy przełącznika na 3,6 lub 12 woltów, ukazuje się na przedniej stronie próbnika na ruchomej tabliczce czerwony napis „3V”, „6V” i „120 V”. Na bocznej ściance próbnika jest umieszczony przycisk i zacisk z nakrętką i ostrzem stykowym. Poza tym z bocznej ścianki jest wyprowadzony kabelek, zakończony zaciskiem z nakrętką i ostrzem stykowym.

 

Wewnątrz próbnika znajdował się stały magnes w kształcie podkowy i cewki ruchomej wraz ze wskazówką. Cewka, umieszczona między biegunami N-S  stałego magnesu obraca się na osi. Wewnątrz cewki jest nieruchomy rdzeń żelazny w kształcie walca. Końce uzwojenia ruchomej cewki są wprowadzone na zewnątrz za pośrednictwem ślimakowych sprężynek. Sprężynki te służą jednocześnie do utrzymywania cewki i przymocowanej do niej wskazówki w położeniu spoczynkowym. Poza tym wewnątrz próbnika znajduje się 5 oporników o różnych opornościach.

 

Celem zmierzenie napięcia pojedynczego ogniwa galwanicznego należało ustawić tarczę przełącznika w takim położeniu aby ząb wskazówkowy wskazywał napis „3 V”. Następnie ostrzem stykowym zacisku Z1 dotyka się dodatniego bieguna ogniwa, a ostrzem stykowym kabelka Z2 – ujemnego bieguna ogniwa. Jednocześnie należy nacisnąć przycisk P i przytrzymać około ½ minuty, co pozwala na odczytanie napięcia wskazanego na górnej stronie podziałki. Jeśli wskazówka zatrzymywała się przy naciśniętym przycisku zatrzymała się poniżej lub na czerwonej strzałce, odpowiadającej napięciu 0,7 wolta, ogniwo było wyczerpane.

 

Wymiary:

Średnica 55 mm;
Wysokość 25 mm;

 

Zdjęcia oryginalnego próbnika pochodzą z pamiątek rodzinnych Mikołaja Rybaka. Dziękujemy.


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0