Wyposażenie » Sprzęt łączności

Beben do kabla wz.1924

Bęben do kabla telefonicznego wz.24 znajdował się na wyposażeniu patroli telefonicznych dowództwa oraz baterii. Bebny służyly do nawijania i rozwijania kabla telefonicznego z użyciem zwijaka wz.24. Na każdym bębnie mieścił się kabel typu B o długości 750 m lub kabel

więcej
Wbijak ziemy

Wbijak ziemny służył do wybijania otwórów w ziemi pod tyczki, podczas budowy naziemnej linii polowej. Głębokość otwórów w ziemi powinna być taka aby tyczki stały pewnie. Podczas wybijania otworów w ziemi należy obracać wbijakiem. Głowica i ostrze były odkute ze stali a trzon z rury gazowej. Ostrze było hartowane. Na głowicy był wytłaczany znak wytwórcy i rok wykonania. Całość była pokryta lakierem asfaltowym

więcej
Latarnia łączności wz.1931

Latarnia składana łączności wz.31 służy do oświetlania stacji telefonicznych polowych. W stanie złożonym, latarka opakowana była w pokrowiec brezentowy. Latarka wykonana była z blacy żelaznej i składała się z 3 ścianek bocznych, wieczka i denka. Ścianki, wieczko i denko połączone były ze sobą zawiasami.

więcej
Latarnia łączności wz.1936

Latarnia łączności wz.36 znajdowała się na wyposażeniu patroli telefonicznych, radiostacji polowych i innych pododdziałów. Latarnie takie produkował m.in. ST. Sulikowski w Krakowie.  Służyła do oświetlania stanowiska łączności oraz do jego oznaczenia w polu.

więcej
Rękawica skórzana wz.1931

Rękawica skórzana wz.31 zostala zatwierdzona do użytku służbowego rozkazem Ministerstwa Spraw Wojskowych z dnia 11 maja 1931 r. Służyła ona do ochrony ręki od tarcia kablem polowym w czasie budowy lub zwijania linii telefonicznej. Była to rękawica jednopalcowa, wykonana ze skóry juchtowej. Można było używać jej zarówno na prawej jak i lewej ręce. Rękawice należały do etatowego wyposażenia patroli telefonicznych zarówno pieszych, konnych jak i motorowych.

więcej
Izolatorek drewniany wz.32

Izolatorek drewniany wz.32 służył do umocowania kabli polowych przy budowie linii i urządzaniu stacji telefonicznych i telegraficznych. Wykonywany był z drewna nasączonego parafiną. Do przybijania izolatorków słuzyły gwoździe 60 mm. Izolatorki dostarczano pakowane po 25 sztuk.

więcej
Kabel telefoniczny wz.B

Kabel telefoniczny wz.B służył to budowy polowych linii telefonicznych. Wprowadzono go do użycia ok. 1931 r. Izolacja kabla była koloru czarnego. Kabel składał się z żyły metalowej oraz powłoki gumowej i oplotu. Żyła metalowa kabla stanowi linka skręcona z jednego drucika miedzianego cynowanego o średnicy 0,3 mm i 6 drucików stalowych ocynowanych o średnicy 0,25 mm.

więcej