Rekonstrukcja » Nasze pojazdy i sprzęt

Taczanka radio N2/T wz.1937
Taczanka radio N2/T wz.1937

Użytkowana w latach 30-tych radiostacja N2  była ruchomą stacją nadawczo-odbiorczą, dostosowaną do pracy w warunkach polowych i kooperacji z analogicznymi radiostacjami typu N wykorzystywanymi przez Wojsko Polskie. Do jej przewożenia, w zależności od rodzaju jednostki służyły odpowiednio biedki, taczanki lub samochody Fiat 508/518 o specjalnych nadwoziach. W szwadronie łączności numer 7 należącym do Wielkopolskiej BK radiostacja N2 transportowana była m.in. na taczance oznaczonej jako N2/T. Ten specjalistyczny wóz radiowy umożliwiał zarówno nadawanie jak i odbiór sygnałów w trakcie marszu. Konstrukcja pojazdu umożliwiała też demontaż radiostacji i jej przenoszenie z równoczesnym prowadzeniem nasłuchu.

 

Prace nad taczanką rozpoczęły się skromnie bo od majsterkowania w przydomowym warsztacie, dalej nasz radio-wehikuł dotarł szczęśliwie do metalurgicznego kombinatu pod Wolsztynem, aby swoją budowę zakończyć w niezawodnej fabryce czołgów i armat w Gostyniu. Ta rekonstrukcyjna podróż trwała 8 miesięcy.

 

Szczególnie pragniemy podziękować Sławkowi Handke i Waldkowi Banaszyńskiemu, za pełne zrozumienie naszej rekonstrukcyjnej pasji oraz za cierpliwość, profesjonalizm i upór w działaniu.


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0