Rekonstrukcja » Galeria postaci

Kapral podchorąży służby stałej – 2 rocznika Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu – zima 1938/39
Kapral podchorąży służby stałej – 2 rocznika Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu – zima 1938/39

Kapral podchorąży został zaprezentowany przez nas podczas jazdy na łyżwach, w prywatnej pozasłużbowej sytuacji. Umundurowany jest w mundur uszyty prywatnie, z pewnym naruszeniem obowiązujących przepisów, o czym dalej. Na nogach wysokie skarpety, noszone pod wysokie buty oraz łyżwy hokejowe na skórzanych trzewikach. W tych okolicznościach, podchorąży występuje bez broni bocznej, którą pozostawił przed wejściem na lód.


Niniejsza sesja przedstawia sylwetkę podchorążego służby stałej 2 rocznika SPA w Toruniu zima 1939 r. Podchorąży jest absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. W celu rozpoczęcia nauki w szkole toruńskiej, podchorążowie rezerwy musieli pozytywnie przejść przed egzaminy teoretyczne, mieć dobre wyniki podczas kursu w SPRA oraz odbyć staż w pułku manewrowym Szkoły Podchorążych Piechoty.


Oficerów artylerii przeciwlotniczej w latach 30-tych szkolono w Centrum Wyszkolenia Artylerii Przeciwlotniczej w Warszawie, a następnie w Centrum Wyszkolenia Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej w Trauguttowie. Obok kursów podchorążych rezerwy oraz służby stałej, organizowano kursy specjalizujące dla oficerów i podoficerów. O czym się jednak rzadko wspomina, podchorążowie pochodzili także ze Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu. W latach 1928 – 1939 do artylerii przeciwlotniczej skierowano łącznie 99 absolwentów SPA. W ostatniej XVI promocji w 1939 r. do artylerii przeciwlotniczej trafiło 20 młodych podporuczników.


Kapral podchorąży SPA występuje w ubiorze pozasłużbowym. Nosi on garnizonową kurtkę wz.36, wykonaną z wełnianej tkaniny czesankowej, które zgodnie z przepisami przeznaczono dla podchorążych ostatniego rocznika. Mundury takie wykonywano prywatnie. Na mankietach srebrne galony, których liczba wskazuje na 2 rocznik nauki. Naramienniki w barwie broni tj. zielonej ze szkarłatną wypustką i obszyte srebrnym sznurkiem. Na naramiennikach widać także emblematy SP oznaczające „Szkołę Podchorążych”. Na kołnierzu łapki w barwie artyleryjskiej, tj. zielonej ze szkarłatną wypustką oraz emblematem miecza z liśćmi dębu, noszonym w szkołach podchorążych służby stałej. Na lewej piersi odznaka Wołyńskiej Szkoły Podchorążych Artylerii. Umundurowanie dopełniają spodnie „bryczesy”, pas główny że strzemiączkami do wieszania broni białej. Na nogach łyżwy hokejowe. Na głowie rogatywka garnizonowa z wełny czesankowej z otokiem w barwie artylerii.


Sesje wykonaliśmy w oparciu o zdjęcia z kolekcji Stowarzyszenia.
Pozował Gerard Rozumek
Autor zdjęć Kamil Komarnicki