Nasze wyjazdy » 2018

Szkolenie łączności - 14-15 września 2018
Szkolenie łączności - 14-15 września 2018

W sobotę i niedzielę 14-15 września nasza Bateria udała się w rejon Centrum Wyszkolenia Artylerii Przeciwlotniczej Przemęt by odbyć weekendowe szkolenie. Kanonierzy w ramach dwudniowych ćwiczeń przeszli kurs łączności składający się z obsługi radiostacji N1 i N2, aparatów polowych AP-36, rozwijania linii telefonicznych sieci dozorowania przeciwlotniczego oraz łączności zastępczej za pomocą płacht sygnalizacyjnych.

 

W trakcie ćwiczeń udało się nawiązać łączność telefoniczną z wykorzystaniem trzech bębnów kablowych dających łącznie około 2 km kabla oraz przy użyciu płacht na dystansie 0,5 km. Pomiędzy poszczególnymi wykładami i omawianiem sprzętu artylerzyści przypomnieli sobie elementy wyszkolenia unitarnego w oparciu o przedwojenne regulaminy – postawy z karabinkiem, meldowania, zwroty oraz poruszanie się w terenie.


W ramach ruchu radiotelegraficznego na wieży widokowej na wzgórzu Winnica (101 m n.p.m.) założony został przeciwlotniczy punkt obserwacyjno – meldunkowy, z którego meldunki o zaobserwowanych samolotach były przekazywane łącznością radiową do dowództwa baterii.

 

Tego typu weekendowe przedsięwzięcia naszej Grupy są świetną okazją do zacieśnienia bratersko-bateryjnych więzi, jak również przećwiczenia w praktyce i na własnej skórze tego, o czym czytamy i piszemy, gdy zajmujemy się rekonstrukcją zza biurka – bo czym ona jest jeśli nie odtwarzanym z mozołem i pietyzmem trudem żołnierskiego życia?