Nasze wyjazdy » 2018

Łabiszyńskie Spotkania z Historią - 1-3 czerwca 2018
Łabiszyńskie Spotkania z Historią - 1-3 czerwca 2018

W ubiegłym tygodniu, od czwartku do niedzieli członkowie naszego Stowarzyszenia brali udział w VIII edycji Łabiszyńskie Spotkania z Historią. Przygotowania do tego wyjazdu, dla naszej grupy jednego z najważniejszych trwały od dawna, a wszystko po to, by móc przed publicznością, która jak co roku licznie przybyła do – na co dzień cichego – Łabiszyna zaprezentować się w pełnej krasie. I tak, dzięki staraniom naszej grupy oraz Pana Sławka Handke i Handmet Military wzięliśmy udział w inscenizacjach i dioramie z następującym sprzętem:


- Armata przeciwlotnicza Bofors wz. 36,
- Ciągnik artyleryjski P.Z.Inż. 343,
- Motocykl Motobecane B2A z 1936 r.,
- Taczanka radio N2/T wz. 38,
- LKM Maxim wz. 08/15.

 

Jeszcze nie opadł z nas bitewny kurz. Ciągle słyszymy rozrywające się wokół nas lotnicze bomby i warkot nisko przelatujących nad stanowiskiem Boforsa Messerschmittów. Wzdrygamy się na wspomnienie piątkowej ulewy na pół godziny przed inscenizacją, pocimy na myśl o spiekocie na łabiszyńskim rynku i czujemy suchość w gardle na wspomnienie zimnego piwa z niemieckiej tawerny.


To był niesamowity czas spędzony wśród wielu wspaniałych ludzi i sprzętów. Niezmiernie miło nam było prezentować nasze wyposażenie wśród tak wspaniałej kolekcji wrześniowych pojazdów i armat. Pragniemy w tym momencie jednocześnie ukrócić pytania i dyskusje jakie wywoływał nasz ciągnik już wcześniej, ale które niczym bumerang powracają i pojawiały się również w Łabiszynie. Jak wspomnieliśmy, organizatorzy podjęli się wielkiego trudu i wysiłku by w jedno miejsce na tak wspaniałe wydarzenie ściągnąć z całej Polski pokaźną kolekcję sprzętu Wojska Polskiego z 1939 r.

 

Wzięliśmy udział we wszystkich trzech inscenizacjach tj:
- „Korytarz Pomorski”,
- „Na ścieżkach pożogi”,
- „Kierunek Warszawa;


Ponadto w sobotę 02.06.2018 r. wystawialiśmy dioramę na łabiszyńskim rynku oraz braliśmy udział w defiladzie oddziałów polskich.

 

Na zakończenie pragniemy jeszcze raz podziękować organizatorom za możliwość uczestnictwa w tak wspaniałym wydarzeniu! Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że w końcu udało nam się dotrzeć do Łabiszyna i przeżyć tą niesamowitą imprezę. Osobne i ogromne podziękowania składamy na ręce Krzysztofa Zawilińskiego – to czego dokonujesz jest niesamowite i jeśli tylko zadmiesz w bojowy róg, to za rok stawimy się – na pewno w podobnym składzie, a daj Boże z większym parkiem motorowym!

 

Od naszych czarujących kanonierów podziękowania i pozdrowienia przesyłamy wszystkim Paniom z którymi dane im było bawić się w łabiszyńską „Gorączkę Sobotniej Nocy”. Jednocześnie płatnik Baterii informuje, żeby wszelkie sprawy pieniężne załatwiać pozasłużbowo.

 

Prezentowane zdjęcia pochodzą ze strony Reenactments - Photostories i zostały wykonane podczas inscenizacji "Korytarz Pomorski" z dnia 01.06.2018 r. Kolejne zdjęcia będziemy prezentować w kolejnych postach.