Nasze wyjazdy » 2018

100 - lecie Niepodległości w Poznaniu - 11 listopada 2018
100 - lecie Niepodległości w Poznaniu - 11 listopada 2018

„Oto dziś dzień krwi i chwały
oby dniem wskrzeszenia był...!”

 

11 listopada 1918 r. jest symboliczną datą odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego dnia na wszystkich frontach Wielkiej Wojny, która miała położyć kres wszelkim wojnom umilkły działa. W tym samym czasie Józef Piłsudski odebrał w Warszawie z rąk członków Rady Regencyjnej stanowisko Tymczasowego Naczelnika Państwa.

 

Rozpoczął się nowy, trudny lecz i niesamowicie ciekawy etap budowania nowego państwa, na gruzach 123 lat okupacji i wojny, która strawiła nie tylko ziemię i infrastrukturę ale przede wszystkim miliony setki tysięcy istnień ludzkich potrzebnych do dobudowy Odrodzonej Polski.

 

W setną rocznicę tych pamiętnych i wzniosłych wydarzeń nasza Bateria świętowała wraz z Handmet Military i mieszkańcami Poznania na placu Wolności. Choć początkowo nie było jasne czy Wielkopolska wraz ze swoją stolicą znajdzie się w granicach odrodzonej Polski, o czym ostatecznie zadecydowało Powstanie Wielkopolskie, to w Poznaniu, jak i całej Polsce w ubiegłą niedzielę zorganizowane zostały obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

 

Mieliśmy niesamowitą przyjemność i zaszczyt wziąć udział w defiladzie, na której zaprezentowaliśmy się w pełnej okazałości naszej grupy – 2 podoficerów i 10 kanonierów w garnizonowych mundurach, ciągnik artyleryjski P.Z.Inż. 343 oraz armata przeciwlotnicza 40 mm wz. 36 dumnie prezentowali się mieszkańcom Poznania zarówno w trakcie przejazdu, na dioramie jak i w trakcie patroli po ulicach starego miasta. Ogromną radość sprawiały nam reakcje ludzi, ich zapał do pogłębiania historycznej wiedzy i chęć wspólnego uczestnictwa w tych historycznych dla naszego Państwa chwilach.

 

Pragniemy serdecznie podziękować w tym miejscu głównemu organizatorowi rekonstrukcyjnej części obchodów Święta Niepodległości – Rafałowi Radzi – za zaproszenie, koordynację i możliwość wspólnego spędzenia tych radosnych chwil!

 

Niech żyje Polska!