Nasze wyjazdy » 2017

Inkubator Historyczny w Wolsztynie - 1-9 lipca 2017
Inkubator Historyczny w Wolsztynie - 1-9 lipca 2017

"W natariu nocnym 25 DP opanowuje Łęczycę. Hitlerowcy byli okopani na całym płdn, brzegu Bzury. Teren natarcia był nader trudny bagnisty. Nieprzyjaciel wzmocnił wszystkie przeprawy. Jedna tylko grobla umożliwiła przejście artylerii. Osiągnięto całkowite zaskoczenie. Hitlerowcy nie chcieli uwierzyć, że Polacy atakują, ale wnet na własnej skórze się o tym przekonali i fugali na całym froncie."

- kpt. sł. st. Kazimierz Żniński – dowódca 25 baterii artylerii przeciwlotniczej

 

W dniach od 1 do 9 lipca 2017 r. w Muzeum Regionalne Wolsztyn, na zaproszenie kolegów z Pionier 39 mieliśmy przyjemność współorganizować kolejną edycję Inkubatora Historycznego. W tym roku odbył się on pt "Słońce Wschodzi" historycznie osadzony był on w realiach września 1939 r. czyli natarcia 25 Dywizji Piechoty na Łęczycę i dalszych walk Bitwy nad Bzurą. W projekcie dołączyli do nas po stronie polskiej, także koledzy z Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939, których relację znajdziecie u nich na stronie.

 

Na potrzeby projektu Muzeum Regionalne udostępniło nam zagrodę Olęderską na terenie skansenu w Wolsztynie. Tam wykonywaliśmy zadania związane ze scenariuszem oraz wynikające z regulaminów oraz wspomnień z okresu walk nad Bzurą.Przez okres projektu w głównej chałupie mieszkalnej założyliśmy kwaterę 25 baterii artylerii przeciwlotniczej oraz 73 samodzielnej kompanii ckm – jednostek 25 Dywizji Piechoty Armii "Poznań", walczących w natarciu Dywizji. 73 kompania stoczyła ciężkie walki o folwark Wróblew, natomiast bateria artylerii p-lot prowadziła osłonę sztabu dywizji, zestrzeliwując kilka samolotów niemieckich w pierwszych dwóch dniach natarcia. Koledzy ze strony niemieckiej odtwarzali pododdziały 30 Dywizji Piechoty, która została zupełnie rozbita w pierwszych dniach ofensywy polskiej.

 

W czasie inkubatora strona polska dysponowała armatą przeciwlotniczą 40 mm Bofors wz.36, lkm Maxim wz.08/15, ckm wz.1930 oraz motocyklem Motobecane B2A. Szczególne podziękowania za współpracę i pomoc kierujemy do Handmet Military i Sławka Handke, bez którego armata Bofors nie cieszyłaby oka pasjonatów historii.

Prezentujemy Część 1 zdjęć z Inkubatora Historycznego "Słońce Wschodzi".


Zdjęcia: Wawrzyniec Muszyński-Sulima


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0