Nasze wyjazdy » 2016

Dni Ułana - 21-24 kwietnia 2016 - taczanka
Dni Ułana - 21-24 kwietnia 2016 - taczanka

W dniach 21 – 24 kwietnia 2016 r. odbyły się w Poznaniu 31. Dni Ułana, czyli święto 15. Pułku ułanów Poznańskich. Na święcie tego zacnego pułku nie mogło zabraknąć i nas, szczególnie że Szwadron Łączności WBK był mocno związany z 15tką, nie tylko przynależnością służbową kadry ale także wspólnym wyszkoleniem i przede wszystkim szlakiem bojowym.

 

Przedstawiając relację z naszego udziału w Dniach Ułana, zaczniemy od końca. W niedzielę 24 kwietnia 2016 r. odbyła się w Poznaniu defilada konna, w której braliśmy udział po raz pierwszy jako GRH Szwadron Łączności nr 7. Było to przedsięwzięcie nie byle jakie…

 

Zadanie było proste w swoim założeniu. Przywrócić pamięć broni łączności, by znów w Poznaniu pojawiły się dumne barwy czarno chabrowe. Do jego realizacji przystąpiliśmy z pomocą Handmet Military Wspólnie nasz cel spełniliśmy w pełni i czujemy z tego powodu ogromną satysfakcję. Po raz pierwszy od września 1939 r. taczanka radio N2/T została zaprzęgnięta w dwa konie i przejechała ulicami Poznania. Dla nas widok był niezapomniany. Konie zaprzęgu Roland i Hamlet dzielnie sprawiły się na defiladzie. Całością dowodził plutonowy podchorąży poruszający się na koniu W z ozdobnym czaprakiem i mantelzakiem szwadronu łączności. W tę rolę wcielił się Roch Iwaszkiewicz oraz nasza droga Kalina.

 

Pomysł odbudowy taczanki radio N2/T powstał dokładnie 2 lata temu. Choć będziemy dalej pracować nad szczegółami wozu, to tego uczucia i dumy nie zapomnimy!

 

Ku chwale wojsk łączności!