Nasze wyjazdy » 2016

Bitwa pod Sochaczewek i Łomiankami - 17-18 września 2016
Bitwa pod Sochaczewek i Łomiankami - 17-18 września 2016

Weekend 17 – 18 września 2016 r. minął dla nas pod znakiem rekonstrukcji historycznej. Relację zaczniemy jednak od najważniejszego dla nas wydarzenia, czyli niedzielnej inscenizacji Bitwy pod Łomiankami 1939. W VI edycji bitwy mieliśmy przyjemność uczestniczyć po raz pierwszy jako GRH Szwadron Łączności wraz z Handmet Military i niezawodnym Sławek Handke. Impreza ma za zadanie upamiętnić walki jakie toczyły jednostki Armii Poznań i Pomorze na przedpolach Warszawy we wrześniu 1939 r.

 

W tegorocznej edycji wzięliśmy udział wystawiając przede wszystkim taczankę radio N2/T wz.37. Dzięki pomocy oraz East Riders Stunt Team, taczanka wzięła udział w inscenizacji zaprzęgnięta w parę koni wraz z dowódcą na koniu wierzchowym. Pojazd miał pełne wyposażenie i pełną obsługę. Taczanka brała udział w dwóch scenach tj. spotkania kolumny kawalerii i piechoty z cywilnymi uchodźcami, a także jako punkt do którego zwoływał się 14 pułk ułanów po szarży pod Wólką Węglową. Cudownie było słyszeć rozkaz dowódcy „RADIO! Za mną galopem! Maaaarsz!”.

 

Warto wspomnieć, iż taczanka radio pojawiła się w wyjątkowych okolicznościach. W rejonie Wólki Węglowej do Warszawy dnia 20 września 1939 r. przebił się por. Tadeusz Kopczyński dowódca plutonu radio Szwadronu Łączności Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, wprowadzając do stolicy wszystkie 5 radiostacji.

 

Podziękowania składamy na ręce Paweł Rozdżestwieński, Jacek Haber, Mikołaj Klorek, Jakub Kostrzewa oraz całej East Riders Stunt Team. Dziękujemy że udało się to zrealizować.

 

Zdjęcia własne oraz Pana Marcin Krzemkowski z profilu Polska Broń Pancerna w II WŚ