Nasze wyjazdy » 2015

Strefa Militarna "Podrzecze" - lipiec 2015
Strefa Militarna

W dniach 9 – 12 lipca 2015 r. pod Gostyniem w Wielkopolsce odbyła się po raz kolejny Strefa Militarna Podrzecze, w której udział biorą rekonstruktorzy z całej Polski. W zlocie braliśmy udział jako część Projektu „Warszawska Brygada Pancerno – Motorowa”, którego celem była szeroka prezentacja historyczna jednej z dwóch brygad motorowych z okresu września 1939 r.

 

W celu realizacji przedsięwzięcia, weszliśmy z porozumienie z zaprzyjaźnionymi grupami, prezentującymi wysoki poziom merytoryczny. Projekt został zorganizowany siłami:


- GRH Grupa Operacyjna „Śląsk” – jako 2 kompania pułku strzelców pieszych,
- GRH 2 Morskiego Pułku Strzelców – jako kompania ciężkich karabinów maszynowych i broni towarzyszącej pułku strzelców pieszych.
- GRH „Reduta Częstochowa” – jako 7 bateria przeciwlotnicza;
- GRH Szwadron Łączności nr 7 – jako 1 pułk strzelców konnych;

 

Projekt dodatkowo wsparł także Pan Grzegorz Klimczak, który udostępnił oryginalny czołg 7 TP oraz firma Handmet Military, która udostępniła 40 mm armatę przeciwlotniczą wz.36. Ponadto prezentowana była taczanka radio N2/T wz.38, która także przeznaczona była do trakcji motorowej.

 

Warszawska Brygada Pancerno – Motorowa była jedną z najsilniejszych, a zarazem najbardziej niedocenioną jednostką Wojska Polskiego pośród walczących we wrześniu 1939 r. Dowodzona była przez płk. dypl. Stefana Roweckiego, późniejszego Komendanta Armii Krajowej ps. „Grot”. Ostatecznie sformowana została tuż przed wybuchem wojny, podporządkowana dnia 4 września 1939 r. dowództwu Armii „Lublin”, Warszawska Brygada Panc. – Mot. Przeszła szlak bojowy od obron linii Wisły na odcinku Dęblin – Solec, przez walki pod Annopolem, aż po udział w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie starła się z oddziałami m.in. niemieckiej 4 Dywizji Lekkiej . Na skutek ostatecznego niepowodzenia, mającego przerwać pierścień okrążenia pod Tomaszowem, płk Rowecki rozwiązał Brygadę, co nastąpiło 20 września 1939 r. w doku działań wojennych Brygada wykazała się skutecznością i wysoką mobilnością, a jej oddziały odniosły kilka poważnych sukcesów bojowych.

 

Prezentowana przez nas diorama, przedstawiała oddziały Warszawskiej Brygady Pancerno – Motorowej w dnu 17 września 1939 r. po 2 tygodniach marszów i ciężkich walk. Pododdziały znajdowały się na postoju w m. Łosiniec, gdzie odpoczywały, jednocześnie przegrupowując się do planowanego natarcia w dniu następnym. Miało ono rozpocząć trzydniową bitwę pod Tomaszowem Lubelskim.


Diorama prezentowała szeroki przekrój pododdziałów brygady, tj. 1 pułku strzelców pieszych, 1 pułku strzelców konnych, 7 baterię przeciwlotniczą. Nocne warty, apel poranny, capstrzyk, służba podoficerska, setki przeprowadzonych rozmów z gośćmi pozostaną nam w pamięci na długo. Mamy także nadzieje, iż to nie ostatnie wspólne przedsięwzięcie w zakresie Brygady.