Biblioteczka » Przemysł łączności

Zjednoczona Fabryka Żarówek TUNGSRAM S.A.
Zjednoczona Fabryka Żarówek TUNGSRAM S.A.

W 1907 r. w Warszawie powstała pierwsza polska fabryka żarówek CYRKON S.A.,  która rozpoczęła produkcję nowatorskich jak na owe czasy żarówek z włóknem wolframowym, zamiast dotychczas stosowanego włókna węglowego. Fabryka powstała w pełni z kapitału krajowego i szybko doprowadziła produkcję żarówek na poziom europejski. W 1910 r. znalazła się jednak w trudnej sytuacji finansowej, na skutek braku kapitału obrotowego. Na prośbę akcjonariuszy przemysłowiec Stanisław Mikołaj Pietraszkiewicz przejął ogólne kierownictwo zakładu i go dofinansował.  Po przerwie produkcji spowodowanej pierwszą wojną światową Pietraszkiewicz, wspólnie z Kazimierzem i Józefem Dzierzbickimi oraz Gustawem Chłapowskim, założył nowe towarzystwo akcyjne i ponownie uruchomił fabrykę CYRKON z myślą rozwinięcia jej na skalę europejską. Interesował się żywo zagadnieniami technicznymi i popierał wszelkie nowości w tym zakresie, a ponadto przykładał duże znaczenie do należytej organizacji pracy w fabryce i dobrego współżycia z ludźmi. Kierując w zasadzie sprawami handlowymi, uznawał dużą rolę pracowników technicznych i zaangażował do wspólnej pracy zdolnych specjalistów techniki świetlnej, m.in. inżynierów: Edwarda Potempskiego, Tomasza Ruśkiewicza i Karola Woyzbuna – pionierów przemysłu lamp elektrycznych w Polsce. Udało mu się stworzyć prawdziwie duże przedsiębiorstwo produkcyjne, które stało się zalążkiem polskiego przemysłu lamp elektrycznych i działało następnie pod nazwą Fabryka Lamp Elektrycznych CYRKON.

 

Po śmierci Pietraszkiewicza w 1921 r. spółka CYRKON zostaje wykupiona przez koncern Tungsram, a fabryka przy ul. Nowowiejskiej 13 w Warszawie stała się własnością koncernu.

 

Zjednoczona Fabryka Żarówek TUNGSRAM S.A. zajmowała się produkcją lamp katodowych dla Wojska Polskiego. Wraz z rozpoczęciem mobilizacji w sierpniu 1939 r. zakłady zostały także zmobilizowane i przeszły pod zarząd wojskowy.

 

Po drugiej wojnie światowej rozbudowana fabryka działała jako Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg.


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0