Biblioteczka » Piechota

"Sposób użycia płachty namiotowej" - 1937

Poniżej publikujemy dokument znajdujący się w zbiorach archiwalnych Wojskowego Biura Historycznego w Rembertowie, odnależiony przez członków naszego Stowarzyszenia. Zachowano pisownie oryginalną. Zdjęcia zamieszczone w tekście nie są częścią instrukcji.

 

O płachcie namiotowej wz.1931 przeczytasz TUTAJ.

O drążku do podpierania namiotów wz.192 przeczytasz TUTAJ.



 

Warunki Techniczne Materiałów Wojskowych

Sposób użycia płachty namiotowej

5 sierpnia 1937 r.

Ministerstwo Spraw Wojskowych

Departament Intendentury

Nr 1089,

 

 

1. Ogólnie

 

Płachta namiotowa ma kształt rombu i składa się z jednej płachty i 5ciu kołków. W jednym rozwartym rogu płachty znajduje się owalne oczko mosiężne służące przy stawianiu namiotu do wkładania karabinu z bagnetem. Na pozostałych rogach oraz na dwóch bokach znajdują się otwory służące do zakładania pętli i napinania ścianek namiotu. Wszystkie krawędzie płachty są wzmocnione taśmą, na której znajdują się guziki i dziurki do łączenia płacht.

Ciężar płachty wynosi około 1100 gramów.

 

W granicach tego ciężaru musiano zastosować do płachty tkaninę bardzo lekką, przy tym ścisłą i nieprzemakalną. Cechy te osiągnięto przez użycie do wyrobu tkaniny najwyższego gatunku bawełny. Mimo dużych zalet tkaniny, z powodu ograniczenia na ciężarze płachty nie mogą być dość odporne na silniejsze działania oraz na długotrwałe działanie słońca lub wilgoci.

 

Płachta służby do ochrony przed deszczem, jako peleryna lub jako namiot 1 lub 2 osobowy. Zastosowanie jej jao namiotu może mieć miejsce tylko przejściowo, w czasie deszczów lub chłodnych nocy.

 

Nie należy używać płacht do stałego biwakowania w czasie pokoju.

 

Również niedopuszczalne jest używanie płacht do przenoszenia jakichkolwiek przedmiotów.

 

 

2. Sposób użycia

a/ Składanie i noszenie płachty.

 

Po rozłożeniu płachty na ziemi, nałożyć jeden z rogów ostrych na którykolwiek z rogów rozwartych, przeciwny zaś róg ostry nałożyć na drugi róg rozwarty. W ten sposób utworzy się prostokąt, który należy złożyć w poprzek na pół, następnie zaś na 3 równe części w poprzek i wzdłuż. Tak złożona płachta ma kształt prostokąta o bokach koło 34 x 30 cm, którą wkłada się do tornistra: kołki są noszone również w tornistrze.

 

Troczenie płacht na tornistrze jest niedozwolone ze względu na możliwość uszkodzenia i zniszczenia tkaniny trokami oraz w czasie poruszania się przez krzaki i zarośla.

 

 

b/ Namiot z 1 płachty.

 

Sposób stawiania namiotu z jednej płachty jest następujący. Płachtę rozkłada się na ziemi i trzy rogi, oprócz rogu z oczkiem owalnym, przypina się do wbitych w ziemię kołków w ten sposób, aby boki dobrze naciągnięte utworzyły kąt prosty. Następnie zakłada się karabin z bagnetem w oczko owalne, ustawia się go pionowo regulując odpowiednio naciągnięcie namiotu. Po ustawieniu przymocowuje się boki namiotów kołkami.

 

Przy stawianiu namiotu z jednej płachty pożądane jest oprzeć namiot stroną otwartą o jakąkolwiek ścianę, mur, stóg siana i t.p.

 

 

c/ Namiot z dwóch płacht.

Do postawienia namiotu z dwóch płacht należy nałożyć jedną płachtę na drugą w ten sposób, aby oczka owalne zachodziły na siebie, następnie spiąć boki dwoma rzędami tak, ażeby guziki jednej płachty przechodziły w dziurki drugiej i na odwrót. W oczka owalne należy wstawić karabin z bagnetem od wewnątrz i postawić go pionowo, następnie przymocować rogi płacht kołkami do ziemi, rozpoczynając od któregokolwiek z rogów, zwracając przy tym uwagę, aby boki były naprężone, po czym przymocować dolne krawędzie płacht przez środkowe pętle.

 

Tak rozpięty namiot ma kształt ostrosłupa; ażeby zrobić wejście do namiotu, należy rozpiąć 6 guzików w jednym z boków i zdjąć wierzchnią pętle płachty z kołka.

 

Po postawieniu namiotu należy dolne jego boki okopać rowkiem dla zabezpieczenia przed przedostawaniem się wody do namiotu i uchronienia tkaniny od gnicia: przysypywanie krawędzi namiotu ziemią jest niedopuszczalne. W czasie deszczu nie należy płacht zbytnio napinać, mokra bowiem tkanina kurczy się, powodując albo naciąganie kołków albo nadmierne rozciąganie tkaniny a przez to deformację i osłabienie namiotu.  

 

 

d/ Rozbieranie namiotów

 

Przy rozbieraniu namiotu należy najpierw rozpiąć płachtę, następnie wyjąź kołki z ziemi i karabin, po czym namiot złożyć. O ile płachty są mokre, należy je przed złożeniem wyruszyć i wyczyścić z błota.

 

 

 

e/ Płachta jako peleryna nieprzemakalna

 

W tym wypadku zarzuca się płachttę na ramiona tak, aby róg z oczkiem owalnym znajdował się na głowie, po czym ściąga się wokoło szyi sznurek, tworząc w ten sposób kaptur. W razie potrzeby zwisające ostre rogi płachty podpina się za pomocą guzika i dziurek, umieszczonych na ostrych rogach płachty. Dla wygody można przypiąć za pomocą haftki i pętelki na kapturze, zwisający przed twarzą róg z oczkiej, jak również zapiąć haftkę kaptura pod brodą.

 

 

Zatwierdzam

Szef Departamentu Intendentury

Wz. /-/ WITEK

Płk int. Dypl.

 

Kierownik Instytutu Tech. Int.

/-/ Donderko

Płk int.dypl.