Strona Główna

Szkolenie motorowe w Toruniu - 1 kwietnia 2017

Szeroka rozbudowa artylerii przeciwlotniczej W.P., zapoczątkowana w drugiej połowie lat 30-tych, nie polegała jedynie na wprowadzaniu nowych rodzajów uzbrojenia, jak 40 mm armaty Boforsa czy 75 mm starachowickiej zenitówki. Już w pierwotnych założeniach rozbudowy tej broni zawarto postulat o jej całkowitej motoryzacji. Wiązało się to z wprowadzaniem do jednostek setek ciągników, ciężarówek i motocykli. Sprzęt motorowy stanowił jednak tylko narzędzie, a osią procesu modernizacji był personel, który należało jak najszybciej przeszkolić na nowych typach pojazdów coraz liczniej dostarczanych przez Państwowe Zakłady Inżynierii. To złożone zadanie przypadło w dużej mierze batalionom pancernym, które w okresie pokoju były głównymi ośrodkami szkolenia wojskowych kierowców i mechaników.

więcej
Kanonier 3 baterii 11 daplot - Nowa sylwetka w galerii

W naszej galerii pojawiła się nowa sylwetka mundurowa. Dnia 24 sierpnia 1939 r. mobilizację alarmową rozpoczął 1. pułk artylerii przeciwlotniczej w Warszawie. Jedną z mobilizowanych jednostek był 11 dywizjon motorowy artylerii przeciwlotniczej. Dyon mobilizował się systemem mobilizacji kartkowej w koszarach w Wawrzyszewie. Jego dowódcą został mjr sł. St. Olgierd Jerzy Eminowicz. Dyon tworzyły trzy baterie, każda wyposażona w 4 armaty polskiej produkcji – 75 mm wz.36 oraz ciągniki C4P. Była to jedna z najnowocześniej wyposażonych jednostek Wojska Polskiego w 1939 r.

więcej
Wykład nt. artylerii przeciwlotniczej w 4. pułku - 13.02.2017

Czasami rekonstrukcja historii ma okazję dotrzeć do współczesnego Wojska Polskiego...W dniu 13.02.2017 r. odwiedziliśmy 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku, największą jednostkę przeciwlotniczą w tej części kraju.

więcej
Rodzina kpt. Kazimierza Żnińskiego - 20 stycznia 2017

Historia jest wśród nas… Nigdy nie wiemy co może nas spotkać… SRH BMAP oraz Handmet Military prezentują ile jeszcze pozostaje do odkrycia. Dziś dwóch członków naszej baterii odwiedziło niesamowitą osobę. Pani Elżbieta jest córką ppłk. Kazimierza Żnińskiego – Oficera 7. pac, 14. pal, do 1937 r. adiutanta dowódcy DOK VII, a następnie oficera 7 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej w Poznaniu.

więcej
Wyzwolenie Leszna - 17.01.2017 r.

W dniu 17.01.2017 r. czołówka motorowa baterii udała się do Leszna, gdzie na zaproszenie Urzędu Miasta oraz 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy nasza grupa wraz z Handmet Military wzięliśmy udział w 97 rocznicy wyzwolenia Leszna w 1920 r.

 

więcej